Pozor na podvodníky!
Kraj Vysočina: Vždy buďte obezřetní. Policie znovu upozorňuje na podvodníky, kteří se snaží obírat oběti o peníze. Často používají staré triky jako falešný bankéř nebo fiktivní napadení účtu, falešné stránky bank a investic nebo podvody přes falešné odkazy na přepravní společnosti. Počet obětí je stále vysoký. S blížícími se vánočními svátky se riziko zvyšuje, protože lidé mívají méně času a nejsou tolik pozorní. Důkladně si promyslete každou finanční operaci, nenechte si nainstalovat vzdálený přístup do vašeho počítače, neprozrazujte nikomu údaje o kartě či hesla, neklikejte na neznámé odkazy a nedůvěřujte podezřele výhodným nabídkám.
Žena z Havlíčkobrodska přišla o skoro 1,5 milionu korun, když uvěřila člověku, který se vydával za zaměstnance banky. Požádal ji o převod peněz na „zabezpečený účet“, který byl ve skutečnosti podvodný. Také muž z Jihlavska padl za oběť podvodníkům, když investoval více než půl milionu do fiktivní kryptoměny. Kompletně ztratil kontakt s údajným obchodním partnerem a přišel o všechny peníze.
Další muž z Pelhřimovska chtěl obchodovat na burze, ale nevěděl, že spolupracuje s podvodníky. Ti z něj vylákali 200 tisíc korun. Ztráty přes půl milionu zaznamenal také muž ze Žďárska přes falešnou investici do akcií. Podvodníci ho přesvědčili, ale žádného zisku se nedočkal.
Muž z Třebíčska měl nepříjemné zkušenosti po reakci na reklamu na sociálních sítích. Povolením vzdáleného přístupu do svého počítače umožnil podvodníkům ovládat své finance a investovat jménem něj. Ztratil přes 1,5 milionu. Další případ s dálkovým přístupem, tentokrát do mobilu, obral jiného muže o více než 100 tisíc korun.
Jiný muž z Třebíčska ztratil 150 tisíc po reakci na podvodný inzerát na bazarové stránce, kde chtěl zakoupit secí stroj. Podvodník ho přesměroval na falešnou přepravní společnost, kde muž zadal údaje o své platební kartě.
Počet případů je alarmující a podvody se různí. Klíčem k ochraně je vzdělání a příprava – znalost podvodníků a obranné strategie.
Aktuálně probíhá vysílání nového edukačního seriálu na toto téma s názvem „Tohle radši nezkoušejte!“, který zdůrazňuje deset nejvýraznějších digitálních hrozeb. První díl byl odvysílán v pondělí 9. prosince na ČT1 a další epizody následují denně v 17:40 na ČT2 nebo je lze sledovat v online archivu iVysílání, přičemž každá epizoda je k dispozici deset dní, uvádí koordinátor prevence kpt. PhDr. Martin Hron.