Podvodné investice? Stále, stále, stále…

RYCHNOVSKO/KRAJ – Během tří dní vznikla škoda přes čtyři miliony korun.

Minulý týden se policisté na Rychnovsku intenzivně zaměřovali na případy podvodných investic. V pondělí obdrželi oznámení od 63leté ženy, která se na internetu nechala nalákat podvodnou reklamou na investice do kryptoměn. Když projevila zájem, kontaktoval ji někdo telefonicky. Po krátké, ale pro ni přesvědčivé komunikaci – měla v emailu smlouvy s garantovaným ziskem přes 40 % – poslala několik plateb. Nejprve odesílala peníze s nadějí na zhodnocení investic, poté na úhradu poplatků a provizí a nakonec na odblokování peněz. Také si nainstalovala program pro vzdálený přístup. Celkově žena přišla o více než 1,8 milionu korun, přičemž část si vypůjčila od rodiny a postupně si vzala čtyři bankovní půjčky.

V úterý na Policii ČR v Rychnově nad Kněžnou přišel 44letý muž, který reagoval na reklamu zajišťující výhodné investování na sociálních sítích. Důvěřoval celebritám propagujícím rychlý a snadný zisk a zaregistroval se u domnělé zavedené společnosti. Po několika hovorech umožnil dálkový přístup do svého telefonu a počítače a provedl několik plateb. Na ukázku dostal také příchozí platby. Svůj zisk sledoval ve virtuální měně a v příslušné aplikaci. Poté, co si získal důvěru, povolil někomu cizímu provádět platby, které autorizoval. I přes varování bankovní pracovnice provedl podezřelé transakce znovu, což vedlo k celkové ztrátě téměř 1,7 milionu korun, částečně vypůjčených.

Ve středu se na služebnu dostavili další dva oznamovatelé. První, 61letý muž, byl kontaktován falešným pracovníkem banky, který mu sdělil, že jeho účet byl napaden a doporučil přeposlat peníze na jiný účet, což muž udělal, a přišel o více než 400 tisíc korun. Druhý, 70letý muž, znovu naletěl podvodníkovi. Byl už dříve obětí internetového podvodu, ale ani po upozornění policie se nepoučil. Neznámý mu slíbil pomoc při vyplacení jeho minulých investic z falešného bitcoinového účtu. Po instalaci programu pro vzdálený přístup byl obelstěn a přihlásil se na svůj účet, což umožnilo podvodníkovi provádět transakce, při kterých muž přišel o 225 tisíc korun.

Tyto případy nejsou ojedinělé. Tento týden řešili podobné případy kolegové z Náchoda a Hradce Králové. Policisté napříč celým krajem denně evidují podvody na internetu, od lákavých investic po podvody při prodeji zboží na bazarových portálech. Od minulého pondělí přijali okolo 20 obdobných oznámení s celkovou škodou téměř 7,5 milionu korun.

Policie ČR důrazně varuje občany před podvodnými investicemi. Nenechte se nalákat na nabídky investic s vysokým ziskem, nevěřte reklamám, nedůvěřujte cizím volajícím, neinstalujte programy pro vzdálenou správu a nesdělujte hesla ke svým účtům!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *