Nevídaná drzost podvodníků

Včera se na policejní stanici dostavil 41letý muž z Hradecka s tím, že se stal obětí podvodu. Tento muž byl od poloviny března opakovaně kontaktován neznámým mužem, který tvrdil, že má u jejich investiční společnosti tři čtvrtě bitcoinu a chtějí mu ho poslat. Oběť několikrát telefonáty odmítla, protože nikdy do kryptoměn neinvestovala a žádné bitcoiny mít nemůže. Po asi 14 dnech ale muž podlehl nátlaku, když mu zavolala žena a pohrozila, že pokud částku nevyzvedne, pošlou ji na charitu. V tu chvíli to nabralo spád. Muž si založil kryptoměnovou peněženku, nainstaloval program pro vzdálenou správu a začal odesílat peníze kvůli finančnímu ověření, licenci, dani z příjmu a dalším ověřovacím poplatkům. Celkem od poloviny dubna odeslal téměř 3,1 milionu korun, přičemž více než polovinu této částky si půjčil od rodiny, přátel, bank a nebankovních institucí.

Královéhradečtí policisté se s takovým případem ještě nesetkali, neboť po zaslání poslední částky mu podvodníci napsali, že další peníze už nechtějí, že to byla jejich práce, nemá cenu dál jednat a že může podat trestní oznámení. Teprve potom oběti došlo, že naletěla.

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili trestní řízení pro podezření z podvodu, za což v tomto případě hrozí pachateli trest odnětí svobody na 2 až 8 let.

Policie stále apeluje na veřejnost: Nevěřte neznámým volajícím! Uvědomte si, že kdokoliv na telefonu či internetu se může vydávat za kohokoliv. Nikdy neposílejte peníze osobám, které neznáte, jinak o ně můžete přijít. Neinstalujte programy pro vzdálenou správu do svých počítačů a nesdělujte nikomu svá přihlašovací hesla ani potvrzovací kódy. Své internetové bankovnictví si hlídejte jako oko v hlavě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *