Kyberkriminalita je stále horkým tématem
Olomoucký kraj – Nepodvlékejte se taktikám online podvodníků
Policie se v současné době potýká se zvýšeným počtem obětí, které se svou důvěřivostí a neopatrností stanou cílem kybernetických podvodů. Příkladem je případ oběti, která se stala cílem internetového podvodu při přihlašování do internetového bankovnictví Fio banky. Pachatelé oběť přesměrovali na falešné stránky, kde dvakrát zadala své přihlašovací údaje včetně autorizačního kódu. Následkem toho byly z jejího účtu opakovaně převedeny částky 77.183 Kč, což v celkovém souhrnu činilo 231.527 Kč.
Pachatelé často využívají lidských slabin a pod různými záminkami, jako je nátlak, strach, nebo časová tíseň, oběti donutí k neuváženým krokům. Abychom předešli těmto nepříjemnostem, je důležité dbát na prevenci. Dohledání pachatelů bývá často složité. V případě hackerských útoků je vhodné zvážit instalaci antivirových programů a aplikací. Podvodné stránky můžete také identifikovat na serveru Hoax.cz. Pokud byl váš bankovní účet napaden, neprodleně kontaktujte Policii ČR.
Uvědomte si, kdo je váš nepřítel. Sledujte aktuální hrozby a trendy v online podvodech. Nikdy se nenechte do ničeho tlačit a vše si pečlivě promyslete. Jakmile obdržíte neočekávanou zprávu, e-mail, SMS nebo telefonát, buďte podezřívaví. Zamyslete se nad tím, kam zadáváte citlivé údaje nebo přeposíláte peníze. Pokud si nejste jisti, ověřte si vše jinou cestou. Vzpomeňte také, že pachatel dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo nebo e-mailovou adresu.
Nikdy neumožňujte vzdálený přístup k vašemu zařízení nikomu, komu plně nedůvěřujete. Na inzertních portálech nedávejte kupujícím citlivé údaje z vaší platební karty, protože je nepotřebují.
Jednou z kampaní Policie ČR, zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, je #nePINdej! Další cenné informace a rady naleznete na stránkách www.kybertest.cz