Internet baví, ale i peněz zbaví
PARDUBICKÝ KRAJ – I přes neustálé varování před podvody na internetu, kde lidé přicházejí o peníze, stále přibývá nových případů. V první polovině července bylo v Pardubickém kraji zaznamenáno více než třicet podezření z podvodu, kdy pachatelé využívají různé legendy k vylákání značných částek. Ač jste možná slyšeli o těchto podvodech a myslíte si, že vás se to netýká, oběťmi jsou lidé bez ohledu na věk či vzdělání.
Jaké legendy podvodníci nejčastěji používají?
DCERA, SYN NEBO ZNÁMÝ V NOUZI – Obdržíte zprávu o tom, že někdo blízký (dcera, syn…) má problém a žádá o zaslání peněz. Neodesílejte je! Místo toho dotyčné osobě zavolejte.
VÝHODNÁ INVESTICE – Nepodlehněte lákavým nabídkám na extrémní zisky z investic do ropy, kryptoměn, akcií apod. prostřednictvím odkazů na internetu nebo telefonních nabídek.
FALEŠNÝ BANKÉŘ NEBO POLICISTA – Pokud vás kontaktuje někdo vydávající se za policistu či bankéře s varováním o napadeném účtu, doporučí vám převést peníze na údajně bezpečný účet. Své peníze nikdy neuvidíte zpět. Může vás také požádat o výběr hotovosti a její předání kurýrovi.
NAPADENÝ ÚČET – Podobně jako výše vás falešný bankéř upozorní na údajné napadení účtu a nutí vás stáhnout aplikaci, která mu umožní přístup k vašemu zařízení. Může provádět libovolné transakce, včetně převodu peněz.
Za první polovinu července eviduje Pardubický kraj více než třicet podezření z podvodu v kybernetickém prostředí, většina podle uvedených legend, se škodou přes 10 milionů korun.
Buďte obezřetní při zasílání peněz, investujte pouze přes ověřené zdroje, nerozhodujte se ukvapeně a používejte selský rozum. Chraňte své hesla a bezpečnostní kódy proti zneužití.