Během půl roku téměř 550 střetů se zvěří
Královéhradecký kraj – Přítomnost zvěře na silnicích je v Královéhradeckém kraji stále častějším problémem, zejména v oblasti Jičínska, kde policisté zaznamenávají nejvíce nehod tohoto typu.
Každý den se policisté Královéhradeckého kraje setkávají s případy střetů se zvěří na různých cestách. Srážka se zvěří může nastat kdykoliv během roku, přičemž většina nehod se stane brzy ráno nebo pozdě večer, a to nejen na silnicích III. třídy, kde je výskyt zvěře očekávaný, ale i na hlavních silnicích I. a II. třídy.
Od 1. ledna 2024 do konce června téhož roku policisté zaznamenali téměř 550 dopravních nehod způsobených střetem se zvěří v celém Královéhradeckém kraji. Nejvíce těchto nehod, kolem 140, se odehrálo na Jičínsku. Podobná situace je i v Hradci Králové a Rychnově nad Kněžnou.
Ve středu 26. června 2024 policisté v Jičíně zaznamenali 4 dopravní nehody, jejichž příčinou bylo střetnutí s srnami a jezevcem. Celková výše způsobených škod se vyšplhala na téměř 200 tisíc korun.
Jak správně reagovat, když se vozidlo střetne se zvěří? Policisté doporučují nestrhávat volant, neboť náraz do zvěře je méně nebezpečný než náraz do stromu či jiného automobilu. Je také důležité začít brzdit a pokusit se zasáhnout zvíře středem vozidla, aby deformační zóny vozidla mohly náraz lépe tlumit. Nejlepším přístupem je předcházet těmto srážkám tím, že budeme sledovat okolí cesty a snížíme rychlost tam, kde je výskyt zvěře pravděpodobný. V případě spatření zvěře je vhodné vypnout dálková světla a mít na paměti, že zvěř se pohybuje ve skupinách.
Jak postupovat po srážce se zvěří? I při minimální škodě nebo útěku zraněného zvířete je řidič povinen informovat policii. Ta řidiče poučí o dalším postupu, zjistí případná zranění a nutnost přivolání záchranné služby. Je také potřeba správně zabezpečit a označit místo nehody, aby nedošlo k dalším kolizím. V případě nutnosti obnovy provozu nebo vyproštění zraněných je důležité vyznačit polohu vozidla a označit místo nehody výstražným trojúhelníkem.
Policie následně informuje vlastníka zvěře, kterým je obvykle místní myslivecké sdružení, aby se postaralo o usmrcené nebo zraněné zvíře. Pokud by řidič měl v úmyslu zvíře odvézt a ponechat si ho, mohl by se dopustit přestupku proti majetku nebo přečinu pytláctví. Je také důležité na zvíře nesahat kvůli možnému riziku agrese nebo nemoci zvířete.